У Чернігові в урочищі Подусівка 2 серпня вшанували пам’ять жертв геноциду ромів. Під час Другої світової війни німці протягом трьох днів звозили і розстрілювали ромів поблизу Подусівського лісу. За даними представника інституту національної пам’яті в області Сергія Бутка тоді у Чернігові знищили понад 2,5 тисячі ромів. На тому місці тепер пам’ятний знак.
«Говорили їм, що їх відправляють у Сербію, щоб вони вдягались красиво», – говорить в.о. голови Чернігівської міської ГО «Романо дром», Марина Казанська.
Під таким приводом просто з весілля забрали на розстріл групу ромів із Куликівки. Цю історію біля пам’ятного знаку жертвам геноциду ромів розповіла виконувачка обов’язків голови міської ГО «Романо дром» Марина Казанська.
Федір Бесфамільний із Ніжина сказав, його дідусь з бабусею загинули в урочищі Подусівка. Батько йому розповідав, що зміг втекти дорогою на розстріл.
«Дали їм конячку, ту, що кульгає. І батько відстав від ешелону цього. Коли він бачить, що відстав, бачить ліс і він у ліс утік із дітьми. Тут мої усі предки, батькові, сім’я уся, і материна, ось тут вони усі лежать».
фото: Суспільне Чернігів
У Чернігові вшанували пам’ять жертв геноциду ромів
Люди несуть квіти до пам’ятника щороку 2 серпня. Саме цього дня у 1944-му році за одну добу у таборі Аушвіц-Біркенау загинуло понад 4 тисячі ромів. Нині у Чернігівській області проживає приблизно стільки ж, сказав голова громадської організації «Черген» Петро Главацький. Зокрема, у Чернігові зареєстровані понад 100 сімей. Найбільше – у Ніжині, Борзні, Носівці, Бобровицькому районі.фото: Суспільне Чернігів
У Чернігові вшанували пам’ять жертв геноциду ромів
«Батьки і матері для нас – це святе. Це найголовніше. І ніколи, ні син, ні дочка, ні онук не нападуть на батька. Як це буває в інших націй. Самі знаєте, що можуть за пенсію вбити діда або бабу», – сказав голова Чернігівської обласної ГО ромів «Черген», Петро Главацький.