• 09.06.2026 10:38

Як пережити втрату близької людини й не впасти у відчай: поради від ніжинської психологині

Ср, 4 Жовтня в 0:06

Зараз наша країна живе в досить жорстких реаліях: реаліях війни, яку розв’язала росія проти України.  

Війна несе за собою втрати, біль і смерть. Гинуть наші воїни  – а це чиїсь сини та доньки, батьки та чоловіки, рідні для когось люди і наші, рідні українці.  

Як людям прийняти втрату близької людини? Як поводи себе в ці перші дні шокового стану, як прийняти цей факт і жити далі?
Ніжинська психологиня Тетяна Красновид поділилася MYNIZHYN.com
порадами, які можуть допомогти більш безпечно для ментального здоров’я пережиту втрату.

«Кожен реагує на втрату близької людини по-різному і проживає це по-своєму. Людину можуть переповнювати дуже інтенсивні емоції: гніву, смутку, шоку, зневіри, заперечення “Це все сон і не зі мною коїться”, шоку, апатії. Усе перераховане може вплинути й на фізичне самопочуття і зробити організм вразливим до хвороб.
Неможливо швидко і безболісно повернутися до звичного життя.
Найперше, варто дозволити цим емоціям виходити. Якщо хочеться, то плакати, кричати — не придушувати свої почуття, бо рано чи пізно вони вирвуться назовні.
Якщо не вдалося попрощатися з близькою людиною, то знайти спосіб це зробити. І це говориться не лише про церемонію поховання, а про розмову (монолог) біля могили, написання листа в якому сказати все, що не встигли.
Звичайно, ж не відразу, давши собі час перезавантажитися включитися в діяльність. Для когось це робота, волонтерство чи якесь хоббі.
Добре, коли вдома створюється “куточок пам’яті” дорогої вам людини (з фотографією, речами які їй/йому належали). Час від часу можна проводити час у цьому місці і пригадувати приємні моменти з цією людиною. Та не варто надовго заглиблюватися у цей стан, бо надміру, то вже не буде корисно і можна “загрузнути” в ньому.
Також, варто дозволити іншим попіклуватися про вас, перекласти частину обов’язків, на які немає сил.
Зауважу, що інколи люди бувають нетактовними і нав’язливим у бажанні допомогти. Усе через недостатньо розвинуту культуру спілкування з людиною, яка переживає горе. У нас цьому не навчають, людина може просто не знати, що говорити і як підійти, щоб не ранити та не підсилити біль втрати.
Якщо відчуваєте, що не можете впоратися самостійно, можна звернутися на Національну гарячу лінію Психологічної підтримки
0-800-100-102 (щодня з 10.00 – 20.00).
Вас проконсультує фахівець який пройшов спеціальне навчання для роботи в кризових станах.
Не соромтеся просити про допомогу, коли її потребуєте
».

MyNizhyn

Схожі записи

Петиція за порятунок річки Остер набрала необхідну кількість голосів
Інну Зінченко призначили директоркою Ніжинського фахового медичного коледжу
Ніжинський воїн: рік після повернення

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *