Розпізнай інсульт- врятуй життя!
Щороку у світі 29 жовтня відзначають День боротьби з інсультом. На жаль, ця патологія стала загрозливою: за офіційною статистикою щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, стають жертвами інсульту, 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя. Варто задуматись? То що ж це за хвороба? Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу через раптове припинення кровопостачання частини головного мозку або крововилив у порожнину черепа, що призводить до загибелі мозкової тканини. Наслідком цього, залежно від локалізації ураження, є втрата функцій певних частин тіла, порушення мовлення, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті тощо. Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, яка постраждала. Існують два різновиди інсульту:
• геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
• ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
• Основними факторами ризику виникнення інсульту є:
- Артеріальна гіпертонія. Судини мозку можуть витримувати високий тиск, однак якщо тиск підвищується постійно, стінки судин починають втрачати свою еластичність, при цьому підвищується ризик розриву.
- Різні порушення серцевого ритму можуть провокувати формування тромбів, тим самим підвищуючи ризик розвитку інсульту.
- Ожиріння і підвищений рівень холестерину в крові.
- Цукровий діабет. Один із наслідків цього серйозного захворювання – зміна структури стінок кровоносних судин. Вони стають тонкими й ламкими, що підвищує ризик їх розривів.
- Аневризми судин головного мозку. Ці специфічні утворення мають більш тонкі стінки, ніж сама судина, на якому виникла аневризма. В результаті завжди існує ризик розриву аневризми і подальшого геморагічного інсульту.
- Порушення згортання крові. Зміна складу крові, її «згущення», може викликати формування згустків, здатних викликати закупорку судин, в тому числі і в головному мозку.
- Паління і зловживання алкоголем
Чим більше часу від початку симптомів, тим більше нейронів помирає, тому так важливо зорієнтуватися вчасно та доставити пацієнта в лікарню. Існує спеціальна мнемонічна шкала, для швидкого запам’ятовування про перші симптоми інсульту, розроблена українськими лікарями.
М – мовлення (порушується здатність говорити розбірливо)
О – очі (порушується зір, з’являється двоїння або випадає частина поля зору)
З – запаморочення (раптове, може супроводжуватися падінням чи блювотою)
О – обличчя (опустився кут рота, помітна асиметрія)
К – кінцівки (слабкість в руці чи в нозі)
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ:
Чи існує ефективна профілактика інсульту? Так, існує, а саме: ретельний конт¬роль ¬артеріального ¬тиску, дотримання здорового ¬способу життя; адекватна фізична активність; правильне харчування; виключення тютюнопаління; уникання ¬стресів і негативних емоцій, а також вчасне розпізнавання перших ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою, яка дає змогу зберегти життя пацієнта та запобігти тяжким наслідкам. Але, дуже часті випадки, коли людина зволікає, намагається лікуватись своїми засобами і методами, або тими, що порадила сусідка. Тим самим втрачаючи дорогоцінний час!Пам’ятайте, що оптимальним часом для звернення є час – не пізніше чотирьох з половиною годин після появи перших симптомів інсульту!
Вчасне розпізнавання перших ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою дає змогу зберегти життя пацієнта та запобігти тяжким наслідкам.
Афоніна О.Г. лікар-невролог
Ніжинська міська лікарня імені Миколи Галицького