• 21.05.2024 20:21

Розпізнай інсульт- врятуй життя!

Пн, 30 Жовтня в 10:54

Розпізнай інсульт- врятуй життя!
Щороку у світі 29 жовтня відзначають День боротьби з інсультом. На жаль, ця патологія стала загрозливою: за офіційною статистикою щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, стають жертвами інсульту, 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя. Варто задуматись? То що ж це за хвороба? Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу через раптове припинення кровопостачання частини головного мозку або крововилив у порожнину черепа, що призводить до загибелі мозкової тканини. Наслідком цього, залежно від локалізації ураження, є втрата функцій певних частин тіла, порушення мовлення, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті тощо. Прояви при появі інсульту залежать від частини мозку, яка постраждала. Існують два різновиди інсульту:
• геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
• ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
• Основними факторами ризику виникнення інсульту є:

 1. Артеріальна гіпертонія. Судини мозку можуть витримувати високий тиск, однак якщо тиск підвищується постійно, стінки судин починають втрачати свою еластичність, при цьому підвищується ризик розриву.
 2. Різні порушення серцевого ритму можуть провокувати формування тромбів, тим самим підвищуючи ризик розвитку інсульту.
 3. Ожиріння і підвищений рівень холестерину в крові.
 4. Цукровий діабет. Один із наслідків цього серйозного захворювання – зміна структури стінок кровоносних судин. Вони стають тонкими й ламкими, що підвищує ризик їх розривів.
 5. Аневризми судин головного мозку. Ці специфічні утворення мають більш тонкі стінки, ніж сама судина, на якому виникла аневризма. В результаті завжди існує ризик розриву аневризми і подальшого геморагічного інсульту.
 6. Порушення згортання крові. Зміна складу крові, її «згущення», може викликати формування згустків, здатних викликати закупорку судин, в тому числі і в головному мозку.
 7. Паління і зловживання алкоголем
  Чим більше часу від початку симптомів, тим більше нейронів помирає, тому так важливо зорієнтуватися вчасно та доставити пацієнта в лікарню. Існує спеціальна мнемонічна шкала, для швидкого запам’ятовування про перші симптоми інсульту, розроблена українськими лікарями.
  М – мовлення (порушується здатність говорити розбірливо)
  О – очі (порушується зір, з’являється двоїння або випадає частина поля зору)
  З – запаморочення (раптове, може супроводжуватися падінням чи блювотою)
  О – обличчя (опустився кут рота, помітна асиметрія)
  К – кінцівки (слабкість в руці чи в нозі)

ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ:
Чи існує ефективна профілактика інсульту? Так, існує, а саме: ретельний конт¬роль ¬артеріального ¬тиску, дотримання здорового ¬способу життя; адекватна фізична активність; правильне харчування; виключення тютюнопаління; уникання ¬стресів і негативних емоцій, а також вчасне розпізнавання перших ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою, яка дає змогу зберегти життя пацієнта та запобігти тяжким наслідкам. Але, дуже часті випадки, коли людина зволікає, намагається лікуватись своїми засобами і методами, або тими, що порадила сусідка. Тим самим втрачаючи дорогоцінний час!Пам’ятайте, що оптимальним часом для звернення є час – не пізніше чотирьох з половиною годин після появи перших симптомів інсульту!
Вчасне розпізнавання перших ознак інсульту і звернення за кваліфікованою медичною допомогою дає змогу зберегти життя пацієнта та запобігти тяжким наслідкам.

               Афоніна О.Г. лікар-невролог

Ніжинська міська лікарня імені Миколи Галицького

Схожі записи

На Ніжинщині жінка хотіла «грошову допомогу», натомість втратила 30 000 грн
У Ніжині великодні дарунки отримали діти з інвалідністю
У Ніжині горів житловий будинок: рятувальники виявили загиблу жінку та врятували дитину

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *