• 12.12.2024 07:54

Схему з ухилянтами за участі адвокатеси з Чернігівщини розкрив прокурор

Сб, 16 Листопада в 2:29

Бобровицькій адвокатесі Світлані Хуторній державне обвинувачення інкримінує низку статей Кримінального кодексу України. Її підозрюють в організації видачі неправдивих висновків військово-лікарських комісій (ВЛК), підробиці документів задля уникнення фізично здоровими чоловіками призову на військову службу.

Держава вважає, що дії Хуторної варто розцінювати як такі, що шкодять інтересам Збройних Сил України. Підозрювану, яка сама є адвокатом і навіть має вчену ступінь в галузі права, представляють троє столичних захисників. Цього разу на суд з’явився лише один, що і стало причиною перенесення засідання аж на січень наступного року. Втім, вдалося почути прокурора, який розкрив деякі подробиці схем з ухилянтами.

У кабінеті судді Наталії Лямзіної

Деснянський районний суд міста Чернігова під головуванням судді Наталії Лямзіної почав розгляд справи Світлани Хуторної по суті. Попереднє засідання, нагадаємо, проводили у закритому режимі. Все через те, що деякі дані містили ознаки військової таємниці і озвучувати їх на публіку небажано. Цього разу ані підозрювана, ані прокурор не заперечували проти присутності в судовій залі преси. Звісно, якщо тісний кабінет суду, куди насилу вмістились учасники процесу, можна назвати судовою залою. Справа серйозна, статті важкі, а розглядають її, наче адміністративну – в невеликому кабінеті. Зрештою, це лише наше зауваження, а врахує їх чернігівська Феміда чи ні вирішувати точно не вільним слухачам.

Демобілізація через ВЛК

Під час засідання представник державного обвинувачення прокурор Чернігівської обласної прокуратури Олександр Довгошей виклав короткий зміст обвинувального акту, який проливає світло на деякі схеми з ухилянтами.

Прокурор Чернігівської обласної прокуратури Олександр Довгошей

Згідно обвинувального акту, Світлана Хуторна вступила в злочинну змову з невстановленими посадовими особами Чернігівського військового госпіталю з метою сприяння одержання ними неправомірної вигоди за видачу висновків про обмежену придатність та непридатність до проходження військової служби. Наслідком цього мала стати демобілізація військовослужбовців.

З виступу прокурора Довгошея: «У середині серпня 2023 року за допомогою телефонного зв’язку до Хуторної звернувся військовослужбовець військової частини А0693 Станіслав Приходько з метою отримання юридичної консультації щодо можливості його звільнення із ЗСУ у зв’язку з хворобою. На що Хуторна відповіла згодою та запропонувала зустрітись особисто в неї в офісі. У подальшому в серпні 2023 року Хуторна, перебуваючи в Бобровицькому офісі, зустрілась з Приходьком і повідомила, що звільнення із ЗСУ можливе лише за умови отримання висновку. Для цього треба було пройти обстеження і зібрати документи… Хуторна, достовірно розуміючи, що у Приходька немає захворювання, на підставі якого його можна звільнити з військової служби, висунула йому прохання про необхідність передачі невстановленим службовим особам Чернігівського військового госпіталю неправомірної вимоги в розмірі 6 тисяч доларів США та повідомила, що за інших умов отримати висновок неможливо».

Слідство встановило, що далі Світлана Хуторна зустрілась з військовослужбовцем Станіславом Приходьком у Бобровиці та отримала на руки фальшиві 6 тисяч доларів. Ці гроші Приходько нібито дав за виготовлення медичної документації про наявність захворювання з подальшим висновком ВЛК для звільнення з військової служби. Лише після отримання грошових коштів, – каже прокурор, – Приходька госпіталізували, а дещо згодом, постановою ВЛК військового визнали обмежено придатним. Потім його знову повторно госпіталізували, а після цього постановою ВЛК надали висновок про непридатність до військової служби зі зняттям з військового обліку.

У цій справі була і підробка документів, без яких би чинний військовий не отримав позитивного висновку про непридатність.

Ось що каже прокурор Олександр Довгошей: «Службовим розслідуванням встановлено, що в період з 1.08 по 16.10.2023 року, діючи зумисне, Хуторна внесла рукописний текст до виписки з медичної картки амбулаторного стаціонарного хворого Станіслава Приходька, виданої КНП «Бобровицька опорна лікарня»… Внесла завідомо неправдиві відомості про повний діагноз та супутні захворювання хворого. Основне захворювання – стан епілептичного нападу 03.10.2023 року. За результатами внесення Хуторною, отриманий недостовірний висновок ВЛК, що стало підставою звільнення із ЗСУ…».

Відстрочка через Ніжинський РТЦК

У справі Хуторної проходить ще один епізод з підробленими, як стверджує слідство, довідками для відстрочки через органи комплектування ЗСУ. Так, слідством встановлено, що 14.12.2023 року Світлана Хуторна сформувала довідку про вступ на навчання на перший курс Київського Національного університету імені Тараса Шевченка Миколи Хоменка 1978 року для Ніжинського ТЦК та СП Чернігівської області. Надалі адвокатеса направила цю довідку начальнику Ніжинського РТЦК та СП Володимиру Якущенку для надання відстрочки від призову на військову службу у зв’язку з навчанням.

«В невстановлений час, але не пізніше 14.12.2023 року, невстановленою службовою особою Ніжинського РТЦК за результатом розгляду вищезазначеної заяви про надання відстрочки, передано лист про відстрочку на ім’я Хоменка. Після цього Хуторна не пізніше 14.12.2023 року передала Хоменку цей лист і отримала від нього винагороду в розмірі 6 тисяч доларів США. Таким чином Хуторна обвинувачується в підробленні документа для отримання відстрочки військовозобов’язаним», – йдеться в обвинувальному акті.

Прикордонник платив у гривнях

Ще один епізод, доводити який збирається прокуратура – історія з демобілізацією прикордонника.

Ось що про це сказано в обвинувальному акті: «У середині грудня 2023 року за допомогою телефонного зв’язку до Хуторної звернувся військовослужбовець 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого ДПСУ Іван Малашенко з метою консультації щодо вирішення питання про не направлення його до зони бойових дій. Хуторна відповіла згодою та запропонувала зустрітись особисто в неї в офісі. 16.12.2023 року Хуторна, перебуваючи в офісі у місті Бобровиця, зустрілась з Малашенком і повідомила, що не направлення до зони бойових дій можливе за умови отримання висновку ВЛК про його обмежену придатність».

Схему, як стверджує слідство, прокрутили подібну до тієї, що реалізовували з військовослужбовцем Приходьком. За видачу висновку про обмежену придатність Хуторна висунула вимогу про необхідність надання для службових осіб госпіталю 200 тисяч гривень, повідомивши, що за інших умов отримати висновок неможливо.

«04.01.2024 приблизно об 11 годині 35 хвилин під час особистої зустрічі з Малашенком, яка відбулась в автомобілі «Тойота Секвойя», що був припаркований неподалік військового госпіталю, Хуторна повторно висунула вимогу про необхідність надання неправомірної вимоги. В цей же день Хуторна організувала поміщення Малашенка в стаціонар для оформлення фіктивних документів про лікування… Передача коштів відбулась в особистому автомобілі Світлани Хуторної у розмірі 200 тисяч гривень… Кошти переклала на підлогу біля задніх пасажирських сидінь…», – з витягу обвинувального акту.

Наступне засідання – після нового року!

Заслухавши обвинувачення, суд надав слово підозрюваній. Світлана Хуторна повідомила, що зараз проживає та зареєстрована в селищі Мирне Бобровицької громади Чернігівської області, розлучена, має на утриманні двох малолітніх дітей, є кандидатом юридичних наук, доцентом і адвокатом. Суть обвинувачення Хуторна зрозуміла, заявивши, що вину не визнає в повному обсязі.

Суддя Наталія Лямзіна

Наступний процесуальний етап – дослідження доказів, серед яких є письмові, речові, відеодокази, покази свідків – одним словом, це діло так швидко не закінчиться. А оскільки мова йде про дослідження доказової бази, то Світлана Хуторна попросила суд відкласти процес у зв’язку з тим, що з’явились не всі її адвокати. Щоб не порушувати права людини на захист прокурор не заперечував. Отож залишилося лиш визначитись із наступною датою. А настане вона аж 10-го січня, тобто ще майже два місяці до чергового засідання. Подивимось, які аргументи принесуть суду під новорічну ялинку обидві сторони.

Віталій Назаренко, фото автора

Біла хата

Схожі записи

Ломако каже, що у Чернігові водія маршрутки прямо під час рейсу забрали до ТЦК: що каже перевізник
В Україні юнаки з 17 років автоматично ставатимуть на військовий облік
Рятує курчат від коршаків: у селі на Чернігівщині показали “винахід”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *