20 червня 2023 р. виповнюється 180 років від дня народження Федора Стравинського. Маючи українські й польські корені, видатний російськомовний оперний співак (бас), соліст кількох провідних оперних театрів Російської імперії (зокрема, Київської опери та Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі), завжди пам’ятав про свою Батьківщину, залишався серцем і душею українцем.
Хоча Федір Гнатович народився на території сучасної Білорусі, малою батьківщиною його батька є Українська Волинь. (Тут, на Волині, до речі, на самісінькому кордоні з Польщею в м. Устилуг зараз діє єдиний у світі музей сина Федора Стравинського – Ігоря, де видатний митець свого часу проживав). Дитячі й юнацькі роки Ф. Стравинського були такими собі «кочовими» – часто доводилося з батьками переїздити, бо його батько-агроном служив у різних маєтках на теренах Полтавщини, Чернігівщини, Мозирщини… Ось унаслідок такого переїзду юний Федір у 1859 р. опинився у Ніжині. Тут він вступив на навчання до Юридичного ліцею князя Безбородька, який – після дворічної перерви на навчання у Київському університету св. Володимира – закінчив у 1869 р.
Незважаючи на отриманий юридичний фах, захоплення музикою й театром перемогло – у Санкт-Петербурзі за 4 роки потому Ф. Стравінський закінчив консерваторію й розпочав співацьку кар’єру. Дебютував у Києві, потім перебрався до столиці, де набув відомості як неперевершений бас, виконавець партій Мефістофеля, Фарлафа тощо, багато концертував.
Ще в Києві Ф. Стравинський одружився з представницею українського козацького роду Холодовських, родичкою театрального діяча Сергія Дягілєва. Їх первісток народився в Києві, решта дітей – у столиці імперії. Проте, після переїзду на північ, маючи козацько-старшинське походження, Федір Гнатович прищепив повагу до батьківської землі й до історії свого роду своїм дітям, передусім, сину Ігорю – у майбутньому всесвітньовідомому композитору та диригенту, – останній, навіть, повернув одному зі своїх синів повне родинне прізвище – Сулима-Стравинський.
Для музичного світу Ф.Г. Стравинський буде завжди видатним оперним співаком. Але ніжинці його також шанують як одного з когорти видатних випускників Ніжинської вищої школи, яка стала справжнім дороговказом не одній сотні непересічних творчих особистостей.
Сергій ЗОЗУЛЯ
завідувач відділу «Музей історії Ніжина»
НКМ ім. І. Спаського
На фото:
- 1. Федір Гнатович Стравинський (1843–1902).
- 2. Федір Старвинський із дружиною Ганною (у дівоцтві Холодовською).
- 3. Ф. Стравинський у ролі Мельника (опера О. Даргомизького «Русалка»).
- 4. Колаж із фото Ф. Стравинського та кількох його ролей (оперних партій).
- 5. Син І.Г. Стравинського – Ігор на малюноку Ф.І. Стравинського – онука Ф.Г. Старавинського.
Усі фото взяті з відкритих джерел у мережі інтеренет.