• 26.05.2024 08:21

У Чернігові тестують першу в Україні станцію очищення та пакетування води: подробиці

Нд, 2 Липня в 14:34

Про якість води в Чернігові та її пакетування, стан міської каналізації, артезіанські свердловини та про відновлення насосних станцій розповів начальник водопровідних мереж КП “Чернігівводоканал” Ігор Грищенко в ефірі Українського Радіо “Чернігівська хвиля”.

Ігор Грищенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

У Чернігові протестували станцію очищення та пакетування води. Працівники комунального підприємства “Чернігівводоканал” закупили за 4,5 мільйона гривень з міського бюджету спецобладнання польського виробництва. Тепер пакетовану воду у Чернігові планують роздавати людям під час відключення водопостачання.

Навіщо пакетувати воду

У 2019 році ми були на виставці в польському місті Бидгощ і дивилися таку станцію (пакетування води, – ред.). В чому є проблема? У нас мережі не дуже міцні й відбуваються пориви. Коли відбуваються пориви, водоканал зобов’язаний підвести людям воду та забезпечити їх питною водою.

Коли, наприклад, багатоквартирний будинок залишається без води, то ми підганяємо туди водовозку і роздається вода, розповідає Грищенко.

А коли це приватний сектор і там двісті будинків, то треба до кожного будинку підвести воду. Люди, зазвичай, скаржаться, що ми не можемо доставити. І пакетування води – це, як один з виходів з цієї ситуації.

Друге питання – це забезпечення у випадку надзвичайних ситуацій. Всі, хто залишався в Чернігові у час активних бойових дій (лютий-березень 2022 рік, – ред.), розуміють, що таке вода і яка її ціна.

Якщо було б пакетування, ми могли роздати цю воду і був би якийсь запас води. Пакетування використовується в європейських країнах на випадок відсутності водопостачання. Ця установка розроблена за кордоном.

Що це за установка

Вона дороговартісна, а до повномасштабної війни вона була, звичайно, дешевше, ніж зараз, каже Грищенко.

Вона містить:

  • механічний фільтр;
  • систему знезараження тобто там стоїть ультрафіолетова лампа, яка знезаражує цю воду;
  • дозатор для додання хлоропрепаратів, які мають міст хлору.

Чи очищають воду перед пакуванням

Перед пакетуванням ми воду не очищуємо. Тому що в нас, у місті Чернігові, найкраща вода в Україні. Вона добувається з артезіанських свердловин з двох рівнів.

Перший рівень – приблизно 130 метрів, другий рівень – 750 метрів. Тобто, те забруднення, яке є на поверхні, воно не попадає на глибину 750 метрів. Це вода сама по собі чиста.

Якість води контролюється щоденно: відбираються аналізи води й досліджується вміст всіх мінералів, всіх складових цієї води. Він має відповідати ДСНП (Державні санітарні норми та правила, – ред).

Хто займається контролем якості води в Чернігові на комунальному підприємстві “Чернігівводоканал”

У нас є дві лабораторії. Одна досліджує якість питної води, а друга лабораторія – якість стоків. Тобто, є нормативи, які мають дотримуватись. Підприємство двічі на рік публікує розширений аналіз цієї води.

На сайті водоканалу вся ця інформація публікується постійно, і якість води постійно під контролем. Окрім того, контроль якості води можуть люди зробити самостійно.

І були такі випадки, що люди віддавали воду в інші лабораторії, досліджували, і там були проблеми. Але ці проблеми, як з’ясувалось потім, вони не в якості води, а в трубах і приладах, які використовуються для подачі води.

Скільки води в пакеті

Виробник говорить про те, що така вода може знаходитись у пакеті до пів року. Але зараз у нас ідуть тестування цієї води. Практично, кожного дня, воду, яку запакували, досліджують, і вже будуть більш детальні висновки від нашої лабораторії. Через пів року ми будемо точно знати, скільки вона може зберігатися.

І ще такий момент, як умови зберігання. Наприклад, якщо покласти на сонячне проміння воду — вона буде неякісною. Температура, зберігання, всі ці рекомендації будуть надані лабораторією за закінчення досліджень.

Чи залежить якість води від якості труб

У нас є декілька насосних станцій водопроводу в місті, і кожна станція дає свою воду. Якість води, ту, що отримують жителі міста по проспекту Левка Лук’яненка, і жителі району “Подусівка” – різна. Тобто, по проспекту Левка Лук’яненка, вода фактично ідеальна. Там немає перевищення заліза, але в районі “Подусівки”, та станція, яка була — знищена росіянами, вона мала певні надлишки заліза в воді. Це залізо випадає у вигляді осаду і коли вода тривалий час знаходиться в трубах, цей осад випадає саме в труби. Це ржа, яка з’являється у воді. Це не самі труби дають ржаву, це залізо – двовалентне залізо, яке після окислення перетворилося в тривалентне залізо і воно випадає в вигляді осаду і несеться по трубах.

Був у нас досвід, на другій насосній станції до повномасштабної війни, ми почали міняти мережі й розрізали трубу. З пів метра труби діаметром 600 міліметрів ми назбирали 98 кілограмів заліза. І тоді ми з’ясували, що все-таки якість води в Чернігові може бути різною, у зв’язку з тим, що є надлишок заліза у воді.

Цей надлишок видаляється шляхом фільтрування води. Звичайний фільтр або навіть у скляну банку налити воду, за ніч вона відстоїться, осад злити й вода буде нормальної якості.

Зараз ми замінюємо труби. Роботи ведуться на вулиці Любецька і на вулиці Тероборони розпочали роботи.

Скільки споживають води чернігівці?

Кількість споживання води суттєво зменшилась, якщо порівнювати з періодом до 24 лютого 2022 року, тому що її просто не вистачає.

У нас немає однієї насосної станції, яка надавала понад 30% води, що споживає місто і зараз цих 30% не вистачає.

Інші насосні станції працюють на грані своєї можливості, але не можуть забезпечити водопостачання міста повністю. Це відчувалося, коли в районі “Шерстянки”, наприклад, зупинялися підвищувальні насосні станції в будинках і верхні поверхи були без води. Дзвінки поступали, їх заспокоювали, що після 22:00 вода буде, тому що її не вистачає і насоси просто автоматично не включаються.

За інформацією з офіційної Facebook-сторінкиІгоря Грищенка, під час облоги Чернігова (лютий-березень 2022 рік, – ред) були пошкоджені Три з п’яти насосних та вісім з 22 каналізаційних станцій, водопровідні та каналізаційні мережі, зруйновані артезіанські свердловини та резервуари питної води, каналізаційні очисні споруди, знищено спеціальну техніку водоканалу.

Що відновили, а на що ще треба гроші?

Це дуже складне питання, де брати кошти. І не тільки кошти, але це дуже великі обсяги роботи. І ці обсяги в Чернігові практично важко виконати за рік, навіть за два.

Наприклад, по вулиці Тероборони було шість прильотів, які попали безпосередньо в мережу. Вся лінія була зруйнована. Треба її замінити. Коштів нема, що робити?

Водоканал звернувся до благодійників, спонсорських організацій, і нам на цей ремонт надано матеріали для виконання цих робіт. Роботи будемо виконувати своїми силами, а матеріали надали спонсорська допомога.

Друга насосна станція також відбудовується. Вартість сягає за мільярд гривень. Держава надала частково кошти, частково місцева адміністрація надає кошти, частина — закордонна спонсорська допомога.

Допомагають нам і в прокладанні водопроводів. На сьогодні ми завершили реконструкцію водопроводу діаметром 500 міліметрів до другої насосної станції. Роботи були завершені весною 2023 року. До кожної свердловини поміняли водопроводи.

На самій насосній станції ведеться велике будівництво. І цю допомогу відчуваємо. До речі, щодо техніки. Ще з перших днів, як тільки там трошки стало легше, після бойових дій безпосередньо в Чернігові.

Також після активних бойових дій на Чернігівщині почала надходити техніка, спеціалізована для підвозу води.

Дуже допомагають і інші організації. Все залежить від того, який проєкт є, скільки коштів потрібно.

Що з каналізаційними очисними спорудами у Чернігові?

Зараз там повітродувки міняються, тобто встановлюється нове обладнання, яке допоможе зменшити споживання, в першу чергу електроенергії та, по-друге, підвищити якість очищення стоків.

Те, що стоки люди скидають в каналізацію, вони не завжди відповідають нормативам. Але на виході з каналізаційних очисних споруд, ми маємо дати такі стоки, які відповідають нормативам. Тобто має бути практично чиста вода, бо ця вода попадає в річку Білоус і потім йде далі.

Вони контролюються іншими організаціями. І якщо ми не будемо виконувати, дотримуватися цих всіх вимог, то будуть великі штрафні санкції.

Про те, як тестують у Чернігові першу в Україні станцію очищення та пакетування води — дивіться наш сюжет:

Джерело: Суспільне Чернігів

Джерело: suspilne.media

Схожі записи

На Чернігівщині чоловік під час сварки поранив жінку з рушниці, – поліція
На сесію Чернігівської міськради виносять питання ліквідації «Муніципальної варти»
В річці Остер найшли тіло 61-річної жінки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *