Під час спроби перетнути кордон України загинуло вже приблизно 30 громадян, які ухилялися від мобілізації. Про це в опублікованому 29 квітня інтерв’ю “Укрінформу” заявив речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко.
“Дивним є те, що люди готові платити великі кошти, не знаючи людину особисто. Вони отримують якісь інструкції, переводять кудись кошти, фактично за інструкцію. А потім стикаються з тим, що маршрут пролягає по гірській річці. Потім порушники дивувалися, що вони заплатили кошти, їм обіцяли сприяння, а діставшись лінії кордону, виявили, що їм доведеться перепливати гірську річку, і багато хто розуміє, що вони не мають достатньо сил для цього. І тому хтось при спробі подолати гірську річку чи перейти гори втратив життя. Загалом із початку повномасштабного вторгнення при спробі незаконно перетнути кордон загинуло приблизно 30 осіб. Окрім цих перешкод, у горах є дикі тварини, які також створюють серйозну загрозу для життя”, – наголосив Демченко.
За його словами, спроби незаконно перетнути кордон відбуваються щодня. Найбільше таких спроб зафіксовано за межами пунктів пропуску на кордоні з Молдовою та Румунією, а найбільшу кількість підроблених документів – на кордоні з Польщею. Водночас більшість порушників не є самостійними учасниками процесу, а користуються послугами організаторів.
“Із початку воєнного стану було викрито приблизно 450 злочинних груп, які спеціалізувалися на незаконному переправленні осіб через кордон”, – зазначив Демченко.
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків.