• 26.04.2025 14:07

Про Ніжин і кав’ярню на честь Миколи Гоголя

Ср, 12 Січня в 0:34

Найвідоміший твір письменника Миколи Гоголя — «Ніч церед Різдвом». Його знають навіть ті, хто не читав цієї повісті (дивилися фільм). У Ніжині є кав’ярня «GOGOL POINT». У перекладі українською «Пункт Гоголя».

Затишне місце на вулиці Гоголівській: три столи, барна стійка. У кожному куточку щось пов’язане з Миколою Гоголем: картини, портрети, книжки.

— Звідки ідея такої кав’ярні?

— Бо в Ніжині саме на цій вулиці традиційно греки варили каву, якою ласували і містяни, і гості Ніжина. А щодо Гоголя, заклад розташований на вулиці Гоголівській, поряд сквер Гоголя. І з вікна кав’ярні видно перший у світі пам’ятник письменнику. Микола Васильович навчався ж у Ніжині, у гімназії Вищих наук (нині це Ніжинський державний університет імені Гоголя). А ще в приміщенні Гоголь точно бував, бо тут торгували крамниці. При Союзі працювали залізничні та авіакаси. А потім приміщення стояло пусткою декілька років. І коли ми взяли його в оренду, не знали, чим наповнити. Та все навкруги підказало, що тут має бути кав’ярня, — розповідає 51-річна Марина Козирєва, власниця кав’ярні. — На сьогодні дух Миколи Васильовича відчувають постійні клієнти і туристи. Не знаю, як пояснити, але в сонячну погоду на стінах та панелі опалення з’являється профіль Гоголя. Ще щось містичне.

У нас є лялька Гоголя, виготовлена місцевою майстринею Катериною Васечко. Старовинна друкарська машинка. Світлини, картини, полиці з творами Гоголя.

Отож кожен, п’ючи каву, може ще й читати. Багато відвідувачів приходять поворожити на книжках Гоголя. Формулюють подумки питання, беруть книгу, розгортають на обраній сторінці й у визначеному абзаці читають. Це улюблена гра відвідувачів. А ще у нас загадують бажання про подорожі, і вони збуваються. Також у нас є пряники і шоколадки із зображенням Гоголя і передбаченнями. Одна жіночка запевняє, що всі передбачення, які їй дісталися, справдилися. Тепер вона наша постійна гостя.

— Марино, у вас родинний сімейний бізнес — аптечний. Не страшно було відкривати кав’ярню, адже в Ніжині їх чимало, є конкуренція?

— Я провізор за освітою. Будь-яка справа, якою починаєш займатися вперше, викликає побоювання і сумніви. Та коли дуже хочеш і стараєшся — усе виходить.

— Яке меню?

— Тематичне.

Еспресо в нас називається «Ревізор».

Тому що за цим напоєм відвідувач робить висновок, чи гарна кава в закладі, чи не дуже. Капучино — «Манілов», його треба пити повільно, мріючи про щось. Напій «Сон у майську ніч» з кардамоном, (привід згадати повість «Майська ніч» або «Утоплениця»), лате — «Магерки». Магерки — район Ніжина, де полюбляв бувати Гоголь і певний час жив. Лате — з додаванням пророслого ячменю. Також корисні напої з додаванням маки (південноамериканська рослина), моринги (порошок з африканського дерева, зараз стає модним. — Авт.), рослинного молока. «Шинель» — шоколадний напій, він огортає гостя теплом. Є шоколад на меду, імбирні пряники, чимало десертів. Подобаються гостям наші пироги з телятиною, лососем.

Ще в нас є сувенірний шоколад; у вигляді бюста Гоголя, діжки з огірком, герба Ніжина, шоколадної книги «Дещо про Ніжин».У 2019 році у вікно кав’ярні сірішим. Хто і навіщо, так досі і не з’ясовано. Залишилося два отвори від куль, спочатку в нас була задумка замінити скло, а потім з’явилася ідея арт-проєкту. На вікні зобразили Гоголя, він тримає в руках книгу, і місця від пострілів опинилися саме на книзі «Дещо про Ніжин». Продовження назви цього твору «…або Дуракам закон не писаний».

— Хто з відомих у вас бував?

— Співак Павло Зібров, фіналістка Євробачення Катя Павленко і дуже багато іноземців, які приїздять до Ніжина. А ще в нас є поштова скринька, в яку відвідувачі можуть покласти листівки з марками, з краєвидами Ніжина і відправити їх у будь-який куточок земної кулі. На пошту їх відношу я. Уже є відгуки, що листівки отримали в Австралії, Китаї, Америці, Канаді. Також повідомлення від адресата з Владивостока, котрий написав, що це перша поштова листівка в житті, яку він отримав.

— Ніч перед Різдвом буде?

— Щоб влаштувати вечірку, потрібно багато місця. Та і працюємо ми з 9.00 до 21.00. Відкриті буваємо лише у «Ніжинську музейну ніч». Бо заклад є однією з її локацій. Учасники квесту мають у кав’ярні виконати якесь завдання. Під час квестів присутній Гоголь, в особі актора, якого ми запрошуємо. Увечері перед Різдвом приймаємо Колядників.

gorod.cn.ua

«ВісникЧ» №1 (1860) від 6 січня 2022, Валентина Остерська

Отримуйте актуальні новини першими – підписуйтесь на наш  Telegram

Схожі записи

Ніжинку затримали за шпигунство для ворога
Нетверезий водій намагався відкупитися від ніжинських патрульних 400 доларами
На Ніжинщині під колесами потяга загинув чоловік

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *