Як розвивати емоційний інтелект?
Дослідники переконують: у житті 80% успіху залежить від емоційного інтелекту і тільки 20% — заслуга університетських знань.
Ведіть щоденник. Кожного вечора записуйте пережиті емоції. Наприклад, у якому настрої прокинулися, які емоції відчували протягом дня, як почуваєтесь зараз. Записи підвищать рівень усвідомленості.
Візьміть паузу. Почули критику? Зачекайте з гострими відповідями, подумайте «Чому це так мене бентежить?». Такі ситуації допомагають краще розуміти себе: викривають комплекси, виносять на поверхню істинні цінності й бажання.
Дивіться фільми на актуальні теми. Поставте себе на місце героя, подумаєте, а як би ви вчинили, що сказали б у тій ситуації, проведіть паралелі зі своїм життям. Цей спосіб — тренажер для прокачки емпатії.
Чітко і коректно висловлюйте почуття. Подруга вкотре запізнилась на зустріч? Дозвольте собі емоції без звинувачень, скажіть: «Я роздратована. Відчуваю, ніби моїм часом і спілкуванням нехтують». Подібне «проговорення» допоможе зрозуміти свої емоції, зняти напругу і будувати конструктивні відносини з людьми.
Ставте питання-уточнення. Коли спілкуєтеся з друзями, колегами, перепитуйте, чи правильно їх розумієте. «Ти уникаєш співбесіди, бо невпевнений у своїх силах?». Так ви навчитесь ефективній взаємодії: підтримаєте людину чи розпізнаєте маніпуляцію.