Сапер військовослужбовець інженерних військ. Саперні підрозділи призначені для ведення інженерної розвідки противника та місцевості, обладнання та утримання мінно-вибухових загороджень, пророблення проходів у загородженнях противника та перевезення мінних тралів. Пояснення взяте з вікіпедії.
Журналіст нашого видання був на базовому тренінгу з протимінної безпеки. Цей початковий курс проводився в Києві для представників медіа, що працюють в Україні. Тому плануємо зробити цикл статей по даній тематиці.
Ми поспілкувались з тренером з мінної безпеки – досвідченим сапером Юрієм Цикенюком.
Юрій Цикенюк начальник частини піротехнічних та спеціальних робіт мобільно-рятувального центру швидкого реагування ДСНС України. У професії з 2002 року. Розміновував території після вибухів складів з боєприпасами у Новобогданівці, Лозовій, Балаклії. Першим увійшов на розмінування у звільнений в 2014 році Слов’янськ.
–Юрій, розкажіть, будь ласка, чи потрібні вам люди на роботу? Чи складно стати сапером? Що для цього потрібно?
– На цей час у нас є вакансії. Людина має пройти спеціальне навчання. Важливо щоб кандидат поспілкувався з нашим психологом та пройшов відповідні тести. В середньому на цьому етапі певний відсоток “відсівається”. В мирний час навчання проходило три місяці, зараз стали працювати інтенсивніше. На сьогодні навчання триває місяць, але на якість це не вплинуло. Потім ми ще місяць цю людину стажуємо. Наш учень має пройти всі тести, скласти всі заліки, пройти стажування і вже потім виходити на роботи. Якщо, наприклад, не склав залік, то готується і потім здає. Навчання безкоштовне.
– Хто частіше підривається досвідчені сапери чи новачки?
-У нас немає такої статистики. Якщо щось складне, то, часто, досвідчені хлопці “беруть це на себе”. Як правило, на виїзд в бригаду досвідчених саперів я додаю новачка. Також, прошу хлопців, коли є час навчати молодь, ділитись історіями власних випадків. Підриваються, на жаль, всі. Десь місяці два тому в Ізюмському напрямку вибухотехніки перевіряли позиції російських військ. Один з них підірвався в окопі, інший побіг йому на допомогу – також підірвався і пішов медик до них – також підірвався.
-Чи є у вас у штаті жінки?
-Ні. У міжнародних організаціях є. Колись приходили навчатись дівчата 26-28 років. Пояснив їм, що на сапера потрібно одягти бронежилет, шолом, а це вже 16 кг. Плюс боєприпас калібром 152 мм важить 48 кг і його потрібно взяти та перенести. Шкода цих дівчат, які собі все зірвуть, маючи масу 48-55 кг. У нас на роботі починаючи від маленьких мін до великих ракет. Ми маємо їх переміщувати, закопувати, знищувати. Це дійсно фізично важко.
Це перший матеріал з даного заходу. Далі буде…
Захід проходив за підтримки Мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ (національної спілки журналістів України), який діє за підтримки Європейської та Міжнародної федерації журналістів, а також ЮНЕСКО.
Отримуйте актуальні новини першими – підписуйтесь на наш Telegram