Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали історичну угоду між країнами про співробітництво у сфері безпеки.
Церемонія підписання відбулася у п’ятницю в Києві.
На саміті НАТО у Вільнюсі минулого року країни G7 погодилися надати Україні двосторонні гарантії безпеки. Велика Британія стала першою країною, яка уклала фінальну угоду з Києвом.
Документ формалізує підтримку, яку Британія надавала і надалі надаватиме Україні у сфері безпеки, включаючи обмін розвідданими, кібербезпеку, медичну та військову підготовку, а також оборонно-промислове співробітництво.
Документ, який має офіційну назву «Угода про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії», містить низку пунктів двосторонньої співпраці у військовому та цивільному напрямках.
Угода визначає, що Сполучене Королівство продовжуватиме надавати підтримку Україні впродовж 10 років дії документу, тобто до 2034 року.
Оборонне та військове співробітництво
Велика Британія разом з іншими міжнародними партнерами допоможе Україні посилити стримування зовнішніх агресорів шляхом розвитку сучасних Збройних Сил. Це охоплює розвиток сучасного оборонного сектору в Україні та шлях до майбутнього в НАТО через:
- підтримку потенціалу та навчання, а також інфраструктури, необхідної для здійснення Україною внутрішнього контролю над власним повітряним простором;
- підтримку розвитку в Україні ВМС та Морської охорони Державної прикордонної служби України, здатних виконувати завдання з розмінування та здійснювати морську розвідку, патрулювання, берегову оборону й забезпечувати свободу судноплавства, допомагаючи Україні відбудовувати її економіку;
- підтримку розвитку Збройних Сил України, включно з (але не обмежуючись): майбутньою структурою Збройних Сил; переходом до концепцій і оперативних процедур НАТО; командно-штабною підготовкою; спільними навчаннями; посиленням сумісності й оперативної взаємосумісності із союзниками по НАТО;
- підтримку захисту та оборони кордону, його інженерного та фортифікаційного облаштування, спостереження, моніторингу за пересуванням військ противника, післявоєнної відбудови прикордонної інфраструктури, розмінування та утилізації вибухонебезпечних предметів;
- підтримку медичної підготовки та протезування.
Морська безпека
Велика Британія спільно очолить Коаліцію спроможностей морської безпеки та зробить значний внесок у розвиток морського флоту України.
Коаліція морської спроможності має на меті підтримати Україну, щоб вона стала повноцінним контрибутором морської безпеки в Чорному морі та в Азовському морі до 2035 року й надалі.
У майбутньому це допоможе Україні стримувати та протидіяти загрозам, відновлювати економічну діяльність і просувати Україну до оперативної сумісності з НАТО у морській сфері.
Співробітництво в галузі оборонної промисловості
Велика Британія працюватиме з Україною, щоб зменшити наявні проблемні моменти в ланцюгу постачання, які перешкоджають розвитку потенціалу та спроможностей двох країн для виробництва пріоритетних видів озброєнь і боєприпасів.
Лондон також заохочуватиме свою оборонну промисловість працювати з Україною для підтримки локалізації ремонту, технічного обслуговування та виробництва оборонної продукції Сполученого Королівства в Україні.
Сполучене Королівство працюватиме з Україною для посилення захисту переданих технологій і прав інтелектуальної власності. Водночас Україна гарантує захист цих технологій та інтелектуальної власності.
Захист критичної інфраструктури
Велика Британія сприятиме розвитку спроможності захисту критичної інфраструктури України і продовжить залучати українських фахівців із досвідом забезпечення безпеки критичної інфраструктури для реалізації відповідних проєктів на своїй території.
Україна та Сполучене Королівство вивчатимуть питання щодо спільних освітніх та навчальних програм для спеціалістів із захисту критичної інфраструктури
Сполучене Королівство працюватиме з Україною, щоб визначити джерела фінансування для розвитку захисту та стійкості критичної інфраструктури в різних секторах.
Угода також містить зобов’язання співпрацю у сфері безпеки та кібербезпеки та боротьбу з інформаційними маніпуляціями та пропагандою. Крім того, документ визначає рамки співробітництва у сфері боротьби з небезпечною організованою злочинністю.
Політична частина угоди передбачає спільну роботу над посиленням санкцій проти рф, а також над притягненням до відповідальності за заподіяння збитків або шкоди фізичним та юридичним особам.
Сполучене Королівство також підтвердило свої зобов’язання з підтримки відновлення та відбудови України.
Повний текст підписаної угоди можна прочитати на сайті Президента України.