В кожному колективі є представники старшого покоління. У них за плечима – великий життєвий шлях, колосальний досвід, яким вони завжди раді поділитися. Їм притаманні такі риси, як відповідальність, скромність, порядність.
Серед таких людей – лікарка сімейної медицини Марія Олексіївна Мурза з Ніжина. Журналіст Nizhyn Post поспілкувалася з цією поважною пані на її робочому місці – в амбулаторії загальної практики сімейної медицини №3.
Трудовий шлях Марії Олексіївни розпочався понад 50 років тому, коли вона, уродженка з с. Перебудова Ніжинського району, приїхала за розподілом до с. Куликівка. Диплом Київського медичного інституту молодий педіатр отримала у 1976 році.
Чому обрала саме цю професію? Марія Олексіївна пояснює так: “У нашому селі була дуже хороша фельдшерка – уважна, делікатна, принципова (на жаль, її прізвище з пам’яті стерлося). Мені, маленькій дівчинці, дуже хотілося бути на неї схожою. Я теж мріяла лікувати людей”.
Якийсь час молода лікарка набувала досвіду в сільських медпунктах Ніжинщини. А вже у 1985 році доля привела її до самого Ніжина, де працевлаштувалася дільничним педіатром в дитячій поліклініці, яка знаходилася на вул. Станіслава Прощенка (колишня Московська).
Згодом перевелася педіатром у відділення на Мигалівку, хоч діставатися до роботи було важко, бо мікрорайон віддалений від центру, зізнається пані Марія. А транспорту тоді ходило мало. Треба було ще їздити й на виклики до хворих. Виручав велосипед.
Щодня молода лікарка намотувала по кілька десятків кілометрів. З того часу і повелося: велосипед став невід’ємною частиною її життя.
Навіть зараз пані Марія не допускає думки позбутися “залізного коня”. Поважна жінка мчить на роботу і з роботи велосипедом з мікрорайону Фрунзівка, де проживає з сім’єю вже багато років.
На початку 2000-х років завідувачка дитячою поліклінікою Галина Тимофіївна Богачова зробила Марії Олексіївні Мурзі гарну пропозицію – перейти працювати у відділення, розташоване ближче до центру, на вулиці Шевченка. Лікарка пристала на цю пропозицію, але лише на три дні. А далі знов повернулася на Мигалівку, яка вже стала рідною. Скільки людей пройшло через її дбайливі руки, й не перерахувати!
“Мені здавалося, якщо я перейду на інше місце роботи, то зраджу і своїх пацієнтів, і колектив. Та і сама прикипіла душею до цього мікрорайону”, – зазначає пані Марія.
В 2004 році, у рамках реформування медицини, на Мигалівці відкрилася амбулаторія загальної практики сімейної медицини №3. Розпочався новий – нелегкий – етап для переважної більшості медпрацівників, оскільки треба було вчитись опановувати комп’ютерну техніку, нові програми. Підвищувати свій рівень на різних курсах і тренінгах. А головне – повністю змінити кваліфікацію: сімейний лікар – це фахівець широкого профілю. Він має бути і педіатром, і терапевтом, і фтизіатром, і психологом.
“Досі пам’ятаю, як “швидка” привезла першу пацієнтку з гіпертонічним кризом. Переживала, чи правильно все зроблю, адже раніше я працювала лише з дітками. Але людина потребувала медичної допомоги, часу на роздуми не було. На щастя, все закінчилося благополучно”, – наголошує Марія Олексіївна. З того часу минуло 18 років.
Нині у сімейного лікаря М. Мурзи приблизно дві тисячі декларантів з Ніжина і навколишніх сіл. У день візиту журналіста сімейний лікар до обіду прийняла 15 пацієнтів. Декларанти переважно зверталися з ГРВІ, гіпертонією, ішемічною хворобою серця, радикулітом.
Спілкування журналіста з Марією Олексіївною ускладнювалося тим, що їй постійно телефонували пацієнти. Одна жіночка протягом години подзвонила кілька разів.
“Нічого не вдієш, всі люди різні. У кожного свій характер. Через кляту війну багато людей роздратовані, загострились серцеві хвороби. Різко помолодшала гіпертонія. Нині медпрацівники все частіше виступають у ролі психологів”, – каже пані Марія.
Будівля амбулаторії №3 виглядає охайною та доглянутою.
Приміщення трішки надбудували, щоб зменшити скупченість людей. Зроблено капітальний ремонт. Наразі проводять індивідуальне опалення.
Є все необхідне обладнання. Нещодавно видали новий електрокардіограф. Медпрацівники роблять тести на гепатит, ковід, цукор, холестерин. Тобто людина, яка попадає на прийом до сімейного лікаря, має можливість відразу отримати найнеобхідніші медичні процедури.
“Якщо потрібна професійна порада, можна звернутись до колег з інших амбулаторій, з міської лікарні. Директор КНП “Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги” Оксана Андріївна Калініченко завжди з нами на зв’язку. Всіляко підтримує і допомагає. Пліч-о-пліч зі мною працюють медсестри Ірина Володимирівна Раднянко, Лілія Іванівна Тумакіна, Людмила Миколаївна Прощенко. Я безмежно щаслива, що працюю у такому злагодженому і дружному колективі. Умови для роботи просто чудові. Аби тільки якнайшвидше наступив мир!” – наголошує вельмишановна пані Марія.
Автор: журналіст сайту Nizhyn Post Вероніка Грицова
Фото автора



