Страх – це одна з базових, природних емоцій, яка супроводжує людину протягом життя. Один зі страхів, який зумовлює реакцію втечі – це страх змін або неофобія. Як його подолати?
Познайомтеся зі своїми страхами. Складіть перелік того, чого боїтеся. Запитайте себе після кожного пункту: «Це мій страх, чи чужий?». Якщо цей страх ви успадкували від ваших близьких, викресліть зі списку. Позбудьтеся його. Він – не ваш. Далі розгляньте інші страхи зі списку. Визначте наскільки вони реалістичні. Якщо занепокоєння ґрунтується на фактах вашого життя, обведіть його. Оцініть цей страх за категорією – він спричиняє лихо чи просто стрес? Якщо тільки стрес – усвідомте, що стрес може бути корисним. Вкажіть, в який спосіб стрес може дати вам можливості для зростання. Для всіх реалістичних страхів складіть список того, що ви можете зробити вже сьогодні, щоб вберегти себе. Так ви не позбуваєтеся страхів, але, й не дозволяєте їм панувати над вами.
Щоденна конфронтація зі страхом. Як тільки протягом дня з’являється найменший страх, вчіться не втікати, а долати його, йдучи йому назустріч. Наприклад, прийміть запрошення на вечірку, на якій будуть незнайомі вам люди; відвідайте ту кав’ярню, в яку соромилися зайти.
Зростайте через зміни. Зробіть сьогодні щось не так, як вчора. Якщо ви зазвичай їдете на роботу, сьогодні пройдіться пішки. На обід замовте страви, які ніколи не куштували. Такі маленькі кроки можуть здаватися несуттєвими, але насправді вони навчають ваш мозок, що зміни залежать від вас, а варіантів і можливостей безліч. Дозвольте усвідомити собі, що життя цікаве і різноманітне, тому вам не вигідно лишатися на одному місці.
Протягом дня простежте за тим, як ви говорите. Відзначте, коли кажете «не можу», «мушу» і замініть фрази, що вас ув’язнюють, на інші: «можу», «хочу», «буду», «обираю». Це мова, яка рухає до змін.